Виховання дитини - успіх дорослого

07.08.2019

Виховання дитини - успіх дорослого!

Як впливає наше дитинство на Успіх у Дорослому віці? І чи впливає?

Народження дитини - саме, напевно, значуще і цінне, що в житті може статися. Спираючись на свій особистий досвід, хочу сказати, що для мене це дійсно було диво. Я взагалі вважаю - що діти - це подарунки з небес, і треба цінувати те, що приходить в Дар!

Коли дитина з'являється в будинку, то атмосфера, колишні засади змінюються, і навіть якщо прочитати тисячу книг по вихованню дитини, то до кінця не будеш готовий до того, що може відбуватися в ваших відносинах з ним.

Тому що кожен випадок індивідуальний і унікальний. Я, наприклад, думала, що роздратування, злість - це взагалі неприпустимо, адже я ж повинна бути дуже хорошою мамою, я ж так хотіла стати мамою.

Але! Виховуючи дитину, ми пізнаємо себе справжнього, ми виховуємо себе, ми згадуємо своє дитинство, і дитина - наш провідник до себе!

І якби мені тоді попалася інформація в легкій, доступній формі, про те, що відбувається з дитиною, і які наслідки в подальшому можу бути, то деяких негативних моментів мені вдалося б уникнути в вихованні. Але це мій досвід, і мій шлях у житті.

Хочу поділитися з вами тим, що на мій погляд цінно для молодих батьків, так як кажуть у приказці - «Попереджений - значить озброєний».

Примхи, сльози, істерики, страхи, тривожність - звідки все це раптом з'являється у малюка. Таке відчуття - що хтось підмінив дитини.

Та ще й навколишні «підливають масло у вогонь»: - Ви його розбалували, залюбили, треба ременя дати, і все стане на місце. - Мало приділяєте увагу, ось він і невихований зростає.

Що ж насправді відбувається?

Є таке розуміння як вікові особливості розвитку дитини, які треба знати і враховувати при вихованні. Якщо батьки, знають і розуміють поведінку дитини, вже автоматично можна уникнути конфліктних ситуації, сліз, криків, істерик, і найголовніше, що від цього залежить подальший успіх Вашої дитини в Життя.

Який же вік за що відповідає, і на що в першу чергу треба звертати увагу.

Перший рік життя дитини - особливий!

Дитина ще тільки починає свій шлях, і все зводитися до базової потреби в безпеці, захищеності. І одним із важливих завдань є:

- прояв емоційної теплоти: спілкування ніжним голосом, доброзичливість, усмішка, наспівування пісень, внутрішній спокій

- задоволення базових потреб - їжа, комфорт, захист, догляд, сон.

Чому це так важливо? Йде закладка на майбутнє, від цього залежить подальша взаємодія з соціумом.

Якщо дитина відчуває себе в безпеці, то він відкритий навколишнього світу, довірять йому і освоює його сміливіше.

Якщо немає - то дитина буде жити з розумінням того, що світ небезпечний, з почуттям відчуженості, закритості. І тоді вже на початковому етапі розвитку, можна говорити про те, що дитина буде тривожним, напруженим, залежним від думки оточуючих.

Про Успішного дорослого мова в такому випадку взагалі не йде.

Перший рік життя пролетів - дитина проявляє інтерес до навколишнього світу і робить перші спроби заявити про себе в іншому статусі!

У цей період у дитини відбувається внутрішній конфлікт (криза) - біологічні ритми дають збої, все змінюється, і сон, і їжа, і спілкування, а мова ще настільки не сформована, що б дитина вільно міг керувати процесом комунікації.

Ми стикаємося з - агресією, опором, істериками, відмовою від їжі, підвищенням уваги до себе, з першим промацуванням батьківських кордонів, і своїх обов'язково.

І якщо батьки знаходять слова підтримки, схвалення, при цьому дають можливість дитині робити помилки (нехай забрудниться кашею, нехай не вийде зібрати пірамідку), то дитина буде в подальшому мати свою думку, спиратися на себе, а не чекати похвали від оточуючих, і залежить від їх думки. У дитини формується чітка позиція - Я любимо, і я все зможу.

У цьому ж віці формується почуття прив'язаності, важливо бути з дитиною, але при цьому в якості гаранта. У тебе все вийде, ми при необхідності підтримаємо.

Від 1 до 3-х років -у дитини формується базова потреба в любові.

Діти постійно хочуть відчувати фізичну близькість батька і матері. Провідна роль в задоволенні базової потреби віддається батькові чи матері протилежної статі. Важливо приділяти цьому особливого значення.

Так само особливо важливий для дитини тактильний контакт. Дитина освоює мову відчуттів.

Якщо потреба не задоволена, людина залишається тактильно нечутливості, емоційно закритий.
 

Ще одна особливість віку від 1 до 3-х - це страхи. У дітей від 1 до 3 років більший діапазон страхів, ніж у немовлят. Це пояснюється тим, що з розвитком їх здібностей сприйняття, а також розумових здібностей розширюються і рамки життєвого досвіду, з якого черпається нова інформація. Помічаючи, що деякі об'єкти можуть зникати з їх поля зору, діти бояться, що і самі вони можуть зникнути. Вони можуть побоюватися водопровідних труб у ванній і туалеті, думаючи, що вода може віднести їх з собою. Маски, перуки, нові очки- все це може викликати страх. Багато хто боїться спати на самоті.
Зазвичай страхи зникають з часом самі по мірі освоєння дитиною більш тонких способів мислення.
Надмірна дратівливість, нетерпимість, гнів батьків можуть лише посилити дитячі страхи і сприяти формуванню у дитини почуття знедоленої людини, комплексу невдахи, слабака.
Надмірна батьківська опіка теж не позбавляє дитину від страху, і має той же ефект, що і гнів.
Більш ефективним способом є поступове привчання їх до спілкування з предметами, що викликають страх, а також наочний приклад.
Досягнувши трирічного віку, малюк починає усвідомлювати, що він особистість, що він такий же як і інші люди. Це проявляється виникненням в мові слова «Я». Новий етап самоідентифікації: за допомогою дзеркала дитина отримує можливість формувати своє уявлення про себе сьогоденні. Він вивчає свої частини тіла.
Поступово особисте «я» відділяється від батьківського піклування. Свої бажання потрібно відстоювати заради задоволення дитячих потреб. Найчастіше поведінка дитини - демонстративно, він у всіх на виду може влаштувати істерику, впадає в лють. Поведінка майже не піддається корекції. Період важкий як для дорослого, так і для самої дитини.
Головне розуміти, і усвідомлювати, що це все нормально, і дитина це робить - не спеціально, він просто ще не може по-іншому.

Симптоми називають семізвездієм кризи 3 років.
1. Негативізм - реакція не на зміст пропозиції дорослих, а на те, що воно йде від дорослих. Прагнення зробити навпаки, навіть всупереч власним бажанням.
2. Упертість. Дитина наполягає на чомусь не тому, що хоче, а тому, що він цього зажадав, він зв'язаний своїм первинним рішенням.
3. Непоступливість. Вона безособова, направлена ​​проти норм виховання, способу життя, який склався до трьох років.
4. Свавілля. Прагне все робити сам.
5. Протест-бунт. Дитина в стані війни і конфлікту з оточуючими.
6. Симптом знецінення виявляється в тому, що дитина починає лаятися, дратувати і обзивати батьків.
7. Деспотизм. Дитина змушує батьків робити все, що він вимагає. По відношенню до молодших сестер і братів деспотизм виявляється як ревнощі.

Яка ж базальна потреба в цьому віці?

Формироване вольових якостей, таких як - контроль, саморегуляція. Що в позитивному контексті призводить до -Незалежні, самостійності, адекватної самооцінки. При негативному формуванні вольових якостей, коли батьки обмежують прояви незалежності дитини, карають або висміюють всякі спроби самостійності., Формується почуття сорому і невпевненості.
Дитина в цьому віці пізнає відмінність між "повинен" і "хочу". Зона найближчого розвитку дитини полягає в отриманні "можу": він повинен навчитися співвідносити своє "хочу" з "повинен" і "не можна" і на цій основі визначити своє "можу".
Криза затягується, якщо дорослий стоїть на позиції "хочу" (вседозволеність) або "не можна" (заборони). Слід надати дитині сферу діяльності, де б він міг проявляти самостійність.
Ця сфера діяльності - проявляється в грі. Гра з її особливими правилами і нормами, які відображають соціальні зв'язки, служить для дитини тим "безпечним островом, де він може розвивати й апробувати свою незалежність, самостійність"

Вік з 6 до 7 років

Це криза саморегуляції. Дитина починає регулювати свою поведінку правилами. Раніше поступливий, він раптом починає пред'являти претензії на увагу до себе, поведінка стає химерною. З одного боку, у нього в поведінці з'являється демонстративна наївність, яка дратує, оскільки інтуїтивно сприймається оточуючими як нещирість. З іншого, здається зайве дорослим: пред'являє до оточуючих норми.
Дитина не володіє своїми почуттями (не може стримувати, але і не вміє керувати ними). Справа в тому, що, втративши одні форми поведінки, він не придбав ще інші.
Базальна потреба - повага. Дитина висловлює претензію на пошану, на відношення до нього як до дорослого, на визнання його суверенітету.
Якщо потреба в повазі не буде задоволена, то неможливо буде будувати відносини з цією людиною на основі розуміння ( "Я відкритий для розуміння, якщо впевнений, що мене поважають").

Що важливо знати батькам!

У дитини важливо сформувати в дошкільному віці впевненість в своїх силах, а не здатності.
Позиція впевненості: "Все залежить від мене, моїх здібностей, якостей, я можу все змінити, якщо зміню себе. У мене причина невдач і успіхів".
Позиція невпевненості: "Я перебуваю під впливом обставин, від мене нічого не залежить, все відбудеться за волею долі".