Сексуальне виховання дитини

25.09.2019

Ця тема носить двоякий характер - про це говорять багато і відверто, і мовчать одночасно.

На консультаціях доводиться чути від батьків: «Як же говорити з дитиною про Це, це ж така тема?», «Соромно говорити?», «А раптом ми розмовами про Це накличу біду?», «Ми не можемо про це говорити, у нас дуже пристойна родина? Може воно і не знадобиться ». І взагалі, нам говорили наші батьки, і ми так можемо говорити, що Дітей приносить лелека, знаходять в капусті, купили за багато грошей і т.д.

Здається, що це дивно, так як все можна почути і побачити зараз, але ...

Але правда така, що сором, страх і паніка так сковує дорослого, що вони готові про лелек і капусту говорити. І це цілком нормально, тому що чим дорослішими покоління, тим спогади про заборону сексу сильніше, так вчили, так робили, і інший картинки не було. Та й сексу, за словами старшого покоління не було.

Зі свого особистого досвіду: в своїй практиці, працюючи з підлітками, мені потрібно було розповісти про секс, про інтимні стосунки, про контрацепцію. Я теж ставилася до того типу виховання, де про секс не говорили, і мені було дуже некомфортно навіть думати про те, що підліткам потрібно озвучувати це.

Але робота є робота, я ретельно готувалася до цієї теми, і ось на очі мені попалася одна стаття, яка свідчила що в 60х роках, в першій п'ятірці країн по абортам стояв Радянський Союз.

Мене шокували ці дані, так як всі говорили про те, що Сім'я і Діти - це осередок суспільства, і вона повинна бути наслідуванням і зразком у всьому. Тепер я розумію, повинна бути - це звучить як заклик - Ти як все, немає почуттів, не я, є Ми.

Не люблю слово Повинна, воно яке -то заморожене, бездушне.

Зараз все змінюється, і про секс говорять на кожному розі, вседозволеність, і чи є це добре?

Теж немає!

Баланс у всьому, повагу, просвіта та індивідуальний підхід до кожної людини.

Що ж таке сексуальне виховання, і коли ж потрібно говорити про це?
Сексуальне виховання, це не тільки розмови про секс, статевої близькості, це перш за все розмови про дбайливе ставлення до свого тіла, про гігієну статевих органів, про те, що ніхто не повинен завдавати шкоди вашому тілу, що є межі, і тільки ви самі повинні вирішувати, хто може доторкатися до вас.

І це на 100% нормально, і в цьому немає місця сорому і сорому. І саме батьки показують світ сексуального виховання. Саме батьки відкривають знання відносин між чоловіком і жінкою. Це один з важливих аспектів сексуального виховання дитини.

Коли можна і потрібно починати говорити про це?
Вік 3х років, якраз передбачає, що дитина починає цікавитися своїм тілом, він пізнає себе, свої органи, і вже чітко розуміє статева відмінність між хлопчиком і дівчинкою, і відповідно починає ставити питання батькам.

Це все абсолютно нормально, враховуючи вікові особливості дітей.

Торкаючись і пізнаючи свої статеві органи дитина може відчувати збудження, і тоді, для нього цей процес може бути як розслаблюючим. Батькам важливо це знати, і розуміти.

При цьому не можна кричати, про те, що зараз відріже щось, або деякі від страху і незнання, починають бити дитину по руках. Це травма для дитини, і це в подальшому призведе до порушення сексуального розвитку.

Що ж робити?

Перш за все бути спокійним, і підготовленим до такої ситуації.

Не робіть акцент на цьому, тому що це може перейти в демонстративна поведінка

Книги по сексуальному вихованню вам на допомогу.

Треба бути чесними з дітьми, і можна для дітей 3х років, розповісти історію - казку про вагітність, про народження, переглянути фотоальбом народження малюка. Дитині цього буде достатньо, і він задовольнить своїх чомучок, і плюс увірує те, що батьки - всі знають, і завжди поділяться досвідом.

У цей період більше обнімашек, перемикань на нові види діяльності. І все вщухне до наступного етапу розвитку.

Якщо ви помічаєте, що дитина демонстративно показує свої геніталії, чіпає їх постійно, то перше що потрібно зробити, звернутися до дитячого психолога, психіатра, сексолога, так як це може бути пов'язано з порушеннями.

Дитині від 7 до 12 років!
Що робити в цьому віці?

У цьому віці казка не актуальна, залишається чесність по відношенню до цієї теми.

Вони розуміють, що дитина росте в животі у мами, але їм цікаво знати, як він туди потрапив. Дитина може бурхливо виявляти цікавість до тіла батьків протилежної статі, це теж нормально.

Батьки можу вже говорити про те, що є почуття між чоловіком і жінкою, що є різного виду любов, як батьківська, так і партнерська. Дитині важливо це чути і усвідомлювати.

Можна також ближче до 9 років, дівчаткам розповідати про менструації, хлопчикам про полюціі. Про те, що це нормально і відповідає віковим змінам. Готувати дітей до цього психологічно.

У цьому віці важливо перемикати дітей на нові види діяльності, що б через фізичне навантаження був вихід.

На допомогу батькам зараз є дуже захоплюючі книги з ілюстраціями. Де в дуже м'якій формі все можна побачити. А також Є відео на цю тему.

Книги

  1. Книга шведской писательницы Катерины Януш «Как я появился на свет» рекомендована «для чтения взрослыми детям».
  2. Питер Мейл «Откуда я взялся?»
  3. Виржини Дюмон «Откуда я взялся? Сексуальная энциклопедия для детей 5-8 лет»
  4. Джерри Бэйли «Моё тело меняется: всё, что хотят знать подростки и о чём стесняются говорить родители»
  5. Дебра Хаффнер «От пелёнок до первых свиданий. Что должны знать родители о сексуальном развитии своих детей»
  6. Петер Готхардт, Кирстен Рогорд - «История о том, как мама стала мамой, а папа – папой»
  7. Гжегож Касдепке  - «Велика книга почуттів»
  8. Хто ховався в маминому животі?
  9. Відверта розмова про Це.